Kirby: Hamas’ın ABD’li rehineleri koz olarak kullandığına dair bulgu yok

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Hamas’ın ABD’lileri (Gazze’de) tutarak, bu durumu koz olarak kullanmaya çalıştığına dair herhangi bir bulgu olmadığını belirtti. Basın açıklaması yapan Kirby, İsrail ile Hamas arasındaki esir takasında “Hamas, ABD’lileri koz olarak mı kullanıyor?” sorusuna yanıt verdi.

‘ESİR ALINAN ABD’Lİ SAYISI OLDUKÇA AZ’

AA’nın aktardığına göre Kirby, Hamas’ın, ABD’lileri (Gazze’de) tutarak, bu durumu koz olarak kullanmaya çalıştıklarına dair herhangi bir bulgu olmadığını ifade etti. Hamas’ın elindeki ABD’li esirlere ilişkin de bilgi veren Kirby, “Öncelikle (Hamas’ın esir aldığı) Amerikalı sayısı oldukça az ve şu an salıverilmeye uygun bulunanlar yani kadın ve çocukların sayısı daha da az” dedi.

‘UMUTLUYUZ’

John Kirby, İsrail yerinden olan Gazzeliler için hesap verinceye kadar ABD’nin Gazze’nin güneyinde düzenlenecek operasyonları desteklemeyeceğini söyledi. Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda 2 gün uzatılan geçici ateşkese değinen Kirby, Hamas tarafından son olarak 10’u İsrailli ve 2’si Tayland uyruklu olmak üzere 12 esirin serbest bırakıldığını bildirdi. Kirby, son salıverilenler arasında ABD’lilerin olmadığını kaydederek, “Ancak umutluyuz, bugünün yarını da var” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, 26 Kasım’da, Hamas ile İsrail arasında varılan esir takası mutabakatı kapsamında 4 yaşındaki İsrailli bir ABD vatandaşının serbest bırakıldığını belirtmişti.

Ne olmuştu?

İsrail ile Hamas arasındaki geçici ateşkes anlaşması, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi. Uzlaşı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı. Katar, 27 Kasım’da, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda geçici ateşkesin 2 gün daha uzatıldığını duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x